Vakcinázási útmutató
Vakcinázás pox, pmv, paratyphus ellen.
Néhány előzetes tanács:
Soha ne vakcinázz beteg galambot, ha így teszel még betegebb lesz és a galambnak nem lesz elég ereje felépíteni az erős immunvédelmet az ellen a betegség ellen, ami ellen éppen vakcinázol.
Ez azt jelenti, hogy a vakcina nem fog megfelelően működni.
Soha ne vakcinázz olyan fontos időszakban, mint a versenyidőszak, vedlési időszak, tenyészidőszak.
Legalább 1 hónappal előzze meg ezeket az időszakokat a vakcinázás, hogy annak káros hatásai ne jelentkezzenek ezekben a fontos periódusokban.
Soha ne vakcinázz nem megfelelő körülmények között tárolt vakcinával, illetve lejárt szavatosságú vakcinával. 3 hetes korban, amikor leválasztjuk a fiatalokat, már lehet vakcinázni pmv ellen.
Ennek az az előnye, hogy ilyenkor még nem tudnak repülni a galambok, így ez egy könnyű munka.
A másik, és fontosabb előnye, hogy ilyenkor még nagyon kicsi a valószínűsége annak, hogy a fiatalok circo-vírussal találkoztak Ez a vírus, megtámadja a galamb immunrendszerét, így a galambok megbetegedhetnek.
Ha akkor történik a vakcinázás, amikor fertőzöttek circo-vírussal, akkor már nem tud megfelelő védelem kifejlődni a betegség ellen.
Angliában néhány évvel ezelőtt megfigyelték, hogy az 1 éves védettséget biztosító pmv vakcinázás ellenére a betegség mégiscsak fellépett. Amikor tovább kutattak, rájöttek, hogy ezek a galambok a vakcinázás idején circo-vírussal voltak fertőzöttek.
Továbbá megfigyelték, hogy ha 3 hetes korban megtörténik az oltás, akkor kevesebb probléma lesz az adeno-vírussal a későbbiekben.
De vigyázat! A kevesebb nem azt jelenti, hogy soha!!!
A 3 hetes korban történő oltás hátránya az, hogy nem lehet ezzel egy időben pox vagy paratífusz ellen is vakcinázni, mert ezekhez minimum 6 hetes korúnak kell lennie a galambnak.
6 hetes korban már el lehet végezni a pox vagy paratífuszvakcinázást.
Azt javaslom, hogy először a pox legyen az első, mert vakcinától függetlenül, némi problémája lehet a galamboknak a navigálással a vakcinázást követő 7. és 8. napon.
Ezért aztán a legjobb, ha ki sem engedjük őket ebben az időszakban, nehogy elvesszenek. 6 hetes korban még nem repülnek sokat, így ha akkor vakcinázunk pox ellen, még nem szakítjuk félbe ezt a tanulási folyamatot. Nem szabad egy időben pox és paratífusz ellen vakcinázni, mert a pox vakcinázás hatására a galamb immunrendszere gyengülhet, mely a paratífusz elleni megfelelő immunitás kialakulásában problémát okozhat. Pmv és pox vakcinázás egy időben történő elvégzése nem okoz problémát. Azt javasolnám, hogy a fiatalokat 10 hetes korban vakcinázzuk paratífusz ellen, és ha szükséges, a gyártó utasításait követetve, 13 hetes korban ismételjük ezt meg.
Az éveseket és az öreg galambokat a fiatalok leválasztása után vakcináznám pox ellen (a fiatalok vakcinázásával együtt lehet megtenni, ha nem nevelnek többet), vagy amikor éppen tojáson ülnek (ekkor a termékenyülés már megtörtént).
Bár a legtöbb tenyésztő az öreg galambokat nem vakcinázza pox ellen, ha az fiatal korban már megtörtént, Én mégis azt javaslom, hogy tegyük ezt meg, ahogy a gyártók is megemlítik.
A paratífusz elleni vakcinázásnak 1 hónappal a tenyészperiódus előtt kell megtörténnie, a vedlés után, és/vagy 1 hónappal a versenyszezon előtt.
A paratífusz elleni vakcinázást mindig előzze meg egy kezelés a későbbi problémák elkerülése végett.
Nagyon fontos! Mindig minden galambod vakcinázd!
Ne csak a versenyzőket, hanem a tenyészeket és a tojókat is!
Egy kis megjegyzés a pmv és a paratífusz vakcina kombinálásához: Vakcinázhatsz azonos időben, de ne ugyanazzal a fecskendővel!
Ha így teszel akkor paratífusz ellen ugyan hatásos védelem alakul ki, de pmv ellen nem lesz megfelelő a védelem. Ha külön fecskendőből oltasz, egy időben, akkor nem lesz ilyen probléma.
Egy kis megjegyzés a pmv és a himlő vakcinák kombinálásához: Belgiumban kétféle vakcina is kapható himlő ellen.
Az egyik a pmv vakcina oldószerével kevert, ezt bőr alá kell injektálni.
A másik himlővakcinánál néhány tollat kell kihúzni a combból vagy a mellkasról és egy kis kefével kell bedörzsölni a tüszőkbe az oltóanyagot. Ezt szintén egy időben el lehet végezni a pmv oltással.
A gyakorlatban azt tapasztaljuk, hogy a fenti módszer (a kis kefével bedörzsölős) hatékonyabb védelmet biztosít a himlővel szemben, mint a bőr alá oltás.
Ha 100 galambot bedörzsölsz, akkor az majdnem 100%-osan hatékony lesz.
Ha 100 galambot beoltasz, akkor lesz 6-7 galamb, amelyiken később himlős tünetek fognak jelentkezni.
Általános szabály, hogy csak egészséges galambokat, illetve állományt szabad vakcinázni.